Większość z nas każdego dnia korzysta z Wi-Fi. Często jednak zdarza się, że jakość i siła sygnału Wi-Fi maleje, co uniemożliwia oglądanie filmów czy płynne korzystanie z sieci. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które powinny rozwiązać problem dotyczący słabej jakości połączenia Wi-Fi.
Położenie i sposób ustawienia routera
Router powinien znajdować się w centralnej części budynku/mieszkania lub w miejscu, w którym najczęściej korzystasz z Internetu przez Wi-Fi. Odpowiednie położenie routera ma duży wpływ na zasięg i szybkość działania sieci Wi-Fi. Ustaw router poziomo na wysokości 1 – 1,5m. Wpływa to na równomierne rozsyłanie fal radiowych. Urządzenie nie powinno być zamknięte w szafce, schowane pod łóżkiem, ustawione obok metalowych przedmiotów, np. grzejnika. Fale sieci bezprzewodowej są zatrzymywane lub tłumione przez przeszkody co wpływa na jakość połączenia Wi-Fi.
Sprawdź standard Wi-Fi w Twoim routerze
Technologia Wi-Fi cały czas się rozwija i wprowadzane są nowe standardy nadawania. Przykładem może być porównanie Wi-Fi 4 do Wi-Fi 5. Standard Wi-Fi 4 pozwalał na osiągnięcie maksymalnej prędkości połączenia na poziomie 600Mb/s, natomiast w przypadku Wi-Fi 5 maksymalna prędkość połączenia jest to ponad 10 razy większa. Informacje na temat standardów nadawania Wi-Fi znajdziesz w artykule: Czym różnią się standardy Wi-Fi 4/5/6 ? Sprawdź jaki standard obsługuje Twój router i jaką jakość połączenia Wi-Fi możesz osiągnąć.
Kanał nadawania, a jakość połączenia Wi-Fi
Zmiana kanału nadawania może pomóc zwłaszcza w przypadku, kiedy urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz. Wówczas poszczególne kanały mogą nachodzić na siebie i może dochodzi do ich zakłócenia przez inne urządzenia znajdujące się w pobliżu. W przypadku częstotliwości 2.4GHz mamy do dyspozycji 13 kanałów nadawania. Kanały nachodzą na siebie więc najlepiej użyć kanału 1, 6 lub 11. Kanał numer 1 będzie miał największy zasięg, ale jednocześnie może być bardzo zakłócony. Analizę zakłóceń w sieci Wi-Fi możesz wykonać za pomocą aplikacji: Wifi Analyzer. Aplikacja pokaże które kanały są zajęte w pobliżu Twojego routera. Informacje na temat konfiguracji sieci Wi-Fi znajdziesz w dziale Pomoc

Pasmo 5GHz, a jakość Wi-Fi
Częstotliwość 5GHz zapewniają większa prędkość przy mniejszym zasięgu, natomiast pasmo 2.4GHz charakteryzuje się większym zasięgiem i niższą prędkością. Jeśli Twój sprzęt obsługuje 5GHz i znajduje się w pobliżu routera, upewnij się, że posiadasz połączenie z siecią 5GHz. W nowoczesnych routerach zazwyczaj masz dostępne dwie sieci (SSID), które różnią się dopiskiem „5G” lub „2.4G” znajdującym się w nazwie. Więcej informacji znajdziesz w artykule Różnice między Wi-Fi 2.4GHz a 5GHz.
Wzmacniacze sygnału i system Mesh
Jeden router na duży dom bądź mieszkanie może być niewystarczający. Jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodą i nadal występuje problem z zasięgiem Wi-Fi, wówczas pozostaje zakup urządzenia jakim jest wzmacniacz sygnału (repeater) lub użycie systemu mesh. Sieć mesh wygrywa z klasycznymi wzmacniaczami, ponieważ nie tworzy dodatkowych sieci, a więc w całym domu lub mieszkaniu jest dostępna tylko jedna sieci. Urządzenia (np. laptop lub smartfon) automatycznie przełączają się pomiędzy punktami dostępowymi. Jest to wygodniejsze, ponieważ nie musisz ręcznie przełączać się między wzmacniaczem a routerem.