Jaka jest różnica między Wi-Fi 2.4 GHz a 5 GHz ?

Przy zakupie routera lub innego sprzętu sieciowego warto sprawdzić, jakie standardy WiFi obsługuje urządzenie oraz z jakiego pasma korzysta. Transmisja danych w standardzie WiFi wykorzystuje fale elektromagnetyczne, które mają określoną częstotliwość. Nowoczesne routery pozwalają na przesyłanie danych z wykorzystaniem zazwyczaj dwóch pasm (częstotliwości). Poznaj różnice między 2.4 GHz a 5 GHz.

Słaby sygnał Wi-Fi? Sprawdź wzmacniacze sygnału!

Dwie główne różnice między pasmem 2.4 GHz a 5 GHz to prędkość transmisji oraz zasięg. Połączenie wykorzystujące częstotliwość 2.4 GHz będzie miało większy zasięg przy niższych prędkościach, podczas gdy urządzenia podłączone z wykorzystaniem technologii 5 GHz zapewniają większa prędkość przy mniejszym zasięgu.

WiFi 2.4 GHz

Pasmo 2.4 GHz posiada większy zasięg, który jest jednocześnie zaletą i wadą. Większy zasięg może również powodować zakłócenia. Szczególne jest to zauważalne, jeśli mieszkasz w bloku, gdzie Twój router może być zakłócony przez inne routery pracujące na tym samym kanale nadawania. W Polsce częstotliwość 2.4 GHz jest podzielona na 13 kanałów, które nachodzą na siebie. Transmisja w paśmie 2.4 GHz wymaga użycia kanałów sąsiednich, więc realnie tylko 3 kanały nie będą nachodzić na siebie i umożliwią niezakłóconą pracę sieci WiFi. Taka sytuacja jest możliwa tylko jeśli w pobliżu nie ma innych sieci. Każdy punkt dostępowy, który został wykryty przez Twój smartfon, tablet lub laptop może generować zakłócenia, co spowoduje spadki szybkości transmisji. Dodatkowo wiele urządzeń elektronicznych np. kuchenki mikrofalowe, urządzenia Bluetooth, kamery bezprzewodowe, elektroniczne nianie również używają częstotliwości 2.4 GHz, więc pasmo 2.4 GHz jest zatłoczone.

WiFi 5 GHz

Pasmo 5 GHz ma dostępne w Polsce 19 kanałów nadawania w tym 8 kanałów przeznaczonych jest do używania wewnątrz budynków. Kanały nadawania nie nachodzą na siebie wzajemnie jak w przypadku częstotliwości 2,4GHz. Dodatkowo częstotliwość 5 GHz pozwala osiągnąć wyższą prędkości pobierania i wysyłania danych. Wadą pasma 5 GHz jest mniejszy zasięg oraz brak obsługi pasma 5 GHz w starszych modelach smartfonów i laptopów.

Którą częstotliwość wybrać?

Jeśli korzystasz z Internetu w pobliżu routera, wówczas najlepszym wyborem będzie częstotliwość 5 GHz. Podobnie jeśli wykonujesz wiele czynności online, które wymagają dużej przepustowości np. gry lub wideokonferencje.

2.4 GHz użyj dla urządzeń znajdujących się dalej od routera. Ta długość fali ma większy zasięg i może łatwiej przenikać obiekty niż pasmo 5 GHz. Jest to pasmo idealne dla urządzeń, które są przenoszone z pokoju do pokoju lub są bardziej oddalone od routera.

Różnice między WiFi 2.4 GHz i 5 GHz

Sposób połączenia

W przypadku routerów dwuzakresowych zazwyczaj masz dostępne dwie sieci (SSID) o podobnych nazwach. Sieci przeważnie różnią się dopiskiem „5G” lub „2.4G” znajdującym się w nazwie. W prosty sposób możesz wybrać z którą siecią chcesz się połączyć na wybranym urządzeniu.

Szybkie WiFi w całym domu - sprawdź routery mesh

Podobne wpisy

TP-link EasyMesh

Zaktualizuj router TP-Link i zwiększ zasięg Wi-Fi

Firma TP-Link wydała aktualizację oprogramowania dla kilkudziesięciu routerów oraz wzmacniaczy sygnału, dzięki której będą obsługiwały standard EasyMesh. Na liście już zaktualizowanych urządzeń znalazły się najpopularniejsze modele producenta, takie jak Archer…

Czytaj dalej
ASUS RT-AXE7800

Asus RT-AXE7800 już dostępny

Firma Asus ogłosiła wprowadzenie na rynek urządzenia RT-AXE7800. Router Asus RT-AXE7800 to trójzakresowy router pracujący w standardzie Wi-Fi 6E i oferujący przepustowość (teoretyczną) do 7800Mb/s. Router oprócz pasam 2.4GHz i…

Czytaj dalej

TP-Link EAP650 Wall

Firma TP-Link wprowadziła do oferty nowy access pointy z serii Omada. TP-Link EAP650-Wall pozwoli zbudować sieć na dużej powierzchni, gdzie z połączenia bezprzewodowego korzysta jednocześnie wielu użytkowników. Dodatkowym atutem urządzeń…

Czytaj dalej