P

Pojęcia na literę P: PoE, PPPoE, PPPoA, Ping

Pojęcia na literę P:

PoE – technologia umożliwiająca przesyłanie energii elektrycznej za pomocą kabla UTP, STP, FTP (skrętki). Za pomocą PoE można zasilać np. punkty dostępowe (AP), kamery internetowe, routery.

Port mirroring – funkcja pozwala na kopiowanie danych z jednego portu (np. switcha) na inny port. Dane z portu 1 mogą być kopiowane na port 2. Funkcja wykorzystywana głównie do diagnostyki i monitoringu sieci telekomunikacyjnej.

Port Triggering – pozwala na automatyczne otwarcie portów wejściowych (port forwarding) w reakcji na pojawienie się określonego ruchu wyjściowego.

PPP (Point to Point Protocol) – protokół umożliwiający połączenie punkt-punkt pomiedzy dwoma urządzeniami sieciowymi (np. routerami). Pracuje na warstwie łącza danych (warstwa 2). Może zapewniać uwierzytelnianie połączenia i szyfrowanie transmisji. Występuje w dwóch wersjach PPPoE i PPPoA.

PPPoE (Point-to-Point Protocol over Ethernet) – protokół enkapsulacji ramek PPP w ramki Ethernetu.

PPPoA (Point to Point Protocol over ATM) – protokół enkapsulacji ramek PPP w ramki ATM. Używany głównie w usługach DSL i ADSL.

Ping -polecenie służące do diagnozowania połączenia w sieciach TCP/IP.

Przepustowość sieci – określa maksymalna ilość danych jaka może zostać przesłana w danej chwili. Wyrażona w bitach na sekundę.

Powrót do słownika