S

Pojęcia na literę S: SFP, Skrętka, SSID, SSH

Pojęcia na literę S:

SFP (Small Form-factor Pluggable) – popularny rodzaj modułu/transceivera optycznego. Pozwala na połączenie np. serwera z routerem za pomocą kabla światłowodowego. Transceivery SFP z funkcją DDM pozwalają na odczytanie takich parametrów jak moc optyczna, czy temperatura.

Skrętka (twisted-pair cable) – rodzaj kabla służący do przesyłania informacji. Zbudowany z jednej lub większej liczby park kabli skręconych ze sobą w celu eliminacji zakłóceń. Przykłady kabli UTP, FTP, STP.

SNMP (Simple Network Management Protocol) – protokół służący do zarządzania i monitoringu sieci. Do transmisji komunikatów wykorzystuje protokół UDP. Każdy komunikat dotyczy określonej zmiennej (tzw. OID), która odpowiada adresowi w drzewie MIB.

STP (Spanning Tree Protocol) – protokół którego zadaniem jest zapewnienie połączeń zapasowych i chronić przed powstaniem pętli.

SIP (Session Initiation Protocol) – protokół odpowiedzialny za zestawienia i kończenie połączenia (sesji) VOIP.

SSH (secure shell) – następca protokołu Telnet. Służy do zestawienia bezpiecznego (szyfrowanego) połączenia klient-serwer w sieciach TCP/IP. SSH to nie tylko połączenia terminalowe, ale również protokoły SCP, SFTP które pozwalają na bezpieczny transfer plików.

SSID (Service Set IDentifier) – identyfikator sieci bezprzewodowej WLAN składający się maksymalnie z 32 znaków.

Switch – urządzenie służące do łączenia segmentów sieci komputerowej. Zazwyczaj pracuje w warstwie drugiej modelu ISO/OSI, ale istnieją również modele obsługujące warstwę trzecią.

Powrót do słownika