Jak zresetować router TP-Link?

Router firmy TP-Link możesz zresetować za pomocą przycisku „Reset”, który znajduje się na obudowie routera lub za pomocą funkcji „Factory defaults” dostępnej w panelu zarzadzania. Reset wykasuje wszystkich wprowadzonych zmiany w konfiguracji, a następnie zostanie przywrócona (automatycznie) domyślna konfiguracja routera.

Słaby sygnał Wi-Fi? Sprawdź wzmacniacze sygnału!

Reset routera TP-Link za pomocą przycisku

Naciśnij i przytrzymaj przez około 15 sekund przycisk „Reset” znajdujący się na tylnym panelu urządzenia. Po około 15 sekundach wszystkie kontrolki na przednim panelu zaświecą się i po chwili zgasną. Oznacza to, że router wykonał reset i uruchamia się ponownie. Reset należy wykonywać na działającym routerze (podłączonym do zasilania).

TP-Link - przycisk reset
Przycisk „Reset”.

Niektóre routery posiadają zintegrowany przycisk WPS/Reset. Przytrzymanie przycisku WPS/Reset krócej niż 10 sekund spowoduje uruchomiona funkcji WPS – funkcja nawiązywania połączenia bezprzewodowego. Uruchomienie funkcji WPS możesz poznać po migającej kontrolce konfiguracji (koło zębate).

Zazwyczaj dostęp do przycisku „Reset” jest celowo utrudniony, aby nie dochodziło do przypadkowego użycia. W niektórych modelach routerów TP-Link będziesz potrzebować odpowiedniego, cienkiego narzędzia. Użyj wygiętego spinacza lub prostego drucika do wykonania resetu.

Reset routera w panelu zarządzania

  • Zaloguj się do panelu zarządzania routerem
  • Przejdź do zakładki System tools, a następnie Factory Defaults.
  • Wybierz przycisk Restore.
  • Zobaczysz ostrzeżenie informujące, że przywracając ustawienia fabryczne, wszystkie wprowadzone zmiany zostaną utracone – potwierdź komunikat przyciskiem Ok.
TP-Link reset w panelu zarządzania
Reset routera TP-LINK w panelu zarządzania.

W niektórych seriach routerów TP-LINK, reset ustawień możesz wykonać przechodząc do: Zaawansowane, a następnie Narzędzia systemoweZapis i odczyt ustawień. Reset wykonasz wybierając przycisk Ustawienia fabryczne.

Reset ustawień w TP-Link Archer
Reset ustawień w TP-Link Archer

Router po resecie – co dalej?

Przywracanie ustawień domyślnych (reset) należy wykonać, jeśli występują problemy techniczne z prawidłowym działaniem urządzenia lub nie pamiętasz hasła do panelu zarządzania routerem. Po wykonaniu resetu konieczna będzie ponowna konfiguracja routera (jeśli wcześniej zmieniałeś domyślną konfigurację) np. nazwa i hasło sieci Wi-Fi, kontrola rodzicielska itp. Reset usunie również konfigurację interfejsu WAN. Większość urządzeń firmy TP-Link domyślnie posiada ustawione dynamiczne pobieranie adresu IP dla interfejsu WAN. Jeśli Twój dostawca Internetu korzysta z autoryzacji PPPoE, wówczas będziesz musiał ponownie skonfigurować login i hasło dla PPPoE.

Jeśli reset routera nie pomógł i router nadal nie działa prawidłowo, wówczas konieczna może okazać się wymiana urządzenia na nowe. Przed zakupem sprawdź nasz ranking routerów. Na pewno znajdziesz router dla siebie.

Podobne wpisy

Jak skonfigurować wzmacniacz Wi-Fi TP-Link RE450?

TP-Link RE450 to dwupasmowy wzmacniacz Wi-Fi. RE450 został wyposażony w trzy anteny, które zapewniają optymalny zasięg Wi-Fi i stabilne połączenie. Dodatkowo wzmacniacz posiada port Gigabit Ethernet do którego możesz podłączyć…

Czytaj dalej
TP-Link konfiguracja

Konfiguracja routera TP-Link

W artykule znajdziesz instrukcję logowania do panelu zarządzania routerem oraz opis konfiguracji Wi-Fi w routerach firmy TP-Link. Opis dotyczy większości dostępnych na rynku urządzeń produkowanych przez TP-Link np. Archer C6,…

Czytaj dalej